Dieta dla osoby aktywnej fizycznie

Każda osoba uprawiająca jakikolwiek sport, chciałaby poza kondycją fizyczną poprawić także w jakimś stopniu swoją rzeźbę. Jednak warto zaznaczyć, ze nie jest to łatwa droga, którą trzeba przejść, a wszystkie poradniki typu jak schudnąć pijąc kilka szklanek wody dziennie sobie darujmy. Każdy sportowiec poza treningami powinien także mieć specjalnie przygotowaną dietę pod swój organizm, a także pod zmiany, zachodzące w tkankach mięśniowych.

Dieta dla sportowca

Powinna być głównie zdrowa oraz zbilansowana. W harmonogram takiej diety powinny wchodzić posiłki, ze świeżych produktów. Jeśli zależy nam na budowie mięśni przy zachowaniu odpowiedniej wagi to nie powinniśmy pod żadnym pozorem jeść wysokoprzetworzoną żywność, która została przygotowana na oleju. Dodatkowo warto dodać, że spożywane w przeciągu dnia posiłki jeśli chcemy mieć dużo energii powinny dostarczać nam ilość kalorii, którą nasz organizm potrzebuje. Natomiast jeśli ćwiczenia są wykonywane w celu poprawienia kondycji to nie musimy znacząco zmieniać swojego jadłospisu wystarczy, że nie będziemy się przejadać oraz ostatni posiłek zostanie spożyty minimum 2h przed wysiłkiem fizycznym.

Jakiej diety powinien przestrzegać sportowiec?

Podstawą diety są węglowodany, które dają organizmowi kopa energetycznego. Natomiast białko poza aspektami energetycznymi głównie wykazuje także właściwości budulcowe. Tłuszcze też są ważne w dostarczaniu energii, lecz powinno być ich najmniej.

Węglowodany

Tego typu składniki to tak zwany kop energetyczny, który potrzebny jest w przypadku ćwiczeń budujących tkankę i mięśnie. Ludzie, aktywni muszą do swojego organizmu dostarczać około 60-70% węglowodanów. Dodatkowo powinny mieć one niski indeks glikemiczny. Należy ich szukać w takich produktach jak pełnoziarniste składniki, makarony al dente, znaczna część warzyw oraz niektóre owoce: morele, śliwka, pomarańcza, brzoskwinia czy jabłka.

Białko

Białko bierze czynny udział we wzroście, jednak ważne jest, aby pochodziło one z różnych źródeł. Proporcje, jakie muszą zostać zachowane u osób aktywnych fizycznie prezentują się następująco 2 g na 1 kg masy ciała, chodź jest to tylko informacja oparta na badaniach statystycznych i może się ona różnić w zależności od rodzaju treningu, jego intensywności oraz wieku i płci, choć może się ono różnić w zależności od rodzaju i intensywności treningu, a ponadto płci, wieku oraz stanu organizmu.