Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami odkurzamy w szafie letnie ubrania. Nagromadzone przez zimę nadprogramowe kilogramy mogą w nas obudzić poczucie winy i pomysł, aby zrzucić je przez głodówkę. Jednak nie jest to takie dobre, jak się może wydawać!
Obowiązkowa konsultacja lekarska
Umówmy się już na początku – nie każdy może sobie na taki proces pozwolić. Nim więc zaczniesz, koniecznie zrób podstawowe badania oraz EKG i USG jamy brzusznej. Udowodniono naukowo, że podczas głodówki zwiększa się prawdopodobieństwo zawału oraz problemów z nerkami. Dodatkowo, gdy chorujesz na jakiekolwiek schorzenie przewlekłe, zrezygnuj z tego procesu.
Odpowiednio się przygotuj
Narzucona głodówka jest ogromnym szokiem dla organizmu, dlatego tak ważne jest, aby stopniowo się do tego przygotowywać. Kilka dni wcześniej ogranicz stopniowo spożycie kalorii, aby potem przez dwa dni pościć. Każda dłuższa głodówka powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie i nie jest zalecana przez lekarzy.
Nie spalisz tłuszczu
Teoretycznie, jeżeli chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy, to chodzi nam zwykle o tłuszcz. Jednak możemy zapomnieć o tym, że głodówka przyspieszy ten proces. Badania jednak jasno pokazują, że organizm przy dłuższym niejedzeniu, po prostu przechodzi na tryb oszczędzania. I nie ma to nic wspólnego ze zrzuceniem tłuszczu. Wręcz przeciwnie, będzie magazynowany, jako ewentualne paliwo na kolejne ciężkie dni.