Na rynku dostępny jest szereg suplementów oraz dodatków mobilizujących nasz organizm do działania, zakwas z buraków może wypaść blado. Jednak to właśnie zakwas z buraków dla sportowców może okazać się prawdziwym dopalaczem. Koniecznie zobacz, dlaczego warto go włączyć do codziennej diety.
Buraki – właściwości
Warzywo to należy do gatunku korzeniowych, które wielu, nie tylko aktywnych sportowo osób. Już samo stwierdzenie, że buraki należą do tej samej grupy co boćwina i szpinak, powinno dać jasno do myślenia. Burak to warzywo które daje siłę, energię i zdrowie. Co ciekawe, dobroczynne składniki ma nie tylko sam korzeń, ale i liście. Jednak te ostatnie mogą być nieco gorzkie.
Sam kolor buraków może być również nieco mylący. Najbardziej popularne to oczywiście głęboko czerwone, wręcz fioletowe. Jednak na rynku spotyka się również białe buraki albo złote. One również mają sporo składników odżywczych, jednak nie tak dużo jak w przypadku jego czerwonych odmian.
Ile dobra jest w buraku?
Weźmy pod lupę szklankę buraka – około 150 gram. Z kalorycznego punktu widzenia, to jedynie 58 kalorii. Znajdzie się tam również 15 gram węglowodanów, trochę białka i błonnika. Jeżeli chodzi o składniki odżywcze, to w tej jednej małej szklance znajduje się również wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas. To źródło również potasu, cynku, manganu i witaminy C. W burakach znajdują się również betainy, kwas foliowy a nawet witamina A.
Warzywo to dostarcza również azotany a także pigmenty betalainowe. Nie da się ukryć, że jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, łącznie z ryboflawiną, glutaminą, miedzią czy selenem. Dlatego tak popularne jest spożywanie buraków w przypadku Problemów z anemią oraz w krążeniu krwi.
Na co pomagają buraki?
Jak wspomniano już wcześniej, buraki w postaci gotowanej, pieczonej, surowej albo zakwasu, dobroczynnie wpływają na serce i układ krążeniowy w organizmie. Jednak to nie jedyna pozytywna strona tego czerwonego warzywa. Skutecznie wspiera również leczenie nadciśnienia tętniczego, dzięki wzmacnianiu produkcji tlenku azotu.
Buraki również mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne. W konsekwencji zwiększają ukrwienie tkanek i pomagają zmniejszyć tempo odkładania się cholesterolu w tętnicach.
Dlaczego zakwas z buraków dla sportowców?
Warzywa te mają również szereg dobrodziejstw dla wszystkich uprawiających sport. Wszystko przez fakt, że wypicie soku z buraków zapobiega zawałowi mięśnia sercowego. Do tego zawarte w nim węglowodany dają niesamowitego kopa energetycznego. Dlatego sok czy zakwas z buraków dla sportowców to świetny pomysł przed treningiem. Biegacze mają gwarantowaną zwiększoną wydajność a ćwiczący na siłowni – o wiele więcej energii. Między sokiem a zakwasem jest jednak kilka różnic.
Zakwas z buraków dla sportowców
O ile sok z buraków powstaje przez wyciśnięcie z warzywa wszystkich jego płynów lub też zrobienie z niego smoothie, o tyle z zakwasem jest nieco więcej pracy. Warto jednak się postarać, bo zakwas to prawdziwa bomba witaminowo- odżywcza dla organizmu. Zaletą zakwasu jest również fakt, że zrobisz go za małe pieniądze we własnym domu. Co powinieneś mieć?
Około 4 buraki, 5 szklanek wody, po jednej łyżeczce soli i cukru. Do smaku kilka ząbków czosnku, liście laurowe, kmin rzymski oraz ziele angielskie. Postaraj się również o kromkę razowego chleba pieczonego na zakwasie. Aby wykonać zakwas z buraków, najpierw musisz wykonać zalewę z wody, cukru i soli. Po zagotowaniu, zostaw do całkowitego wychłodzenia. Następnie obierz buraki i pokrój w plasterki, układając w kamiennym czystym naczyniu. Dodaj kolejno pozostałe przyprawy, zalej zalewą a na wierzch ułóż kromkę chleba. Co istotne, nic nie może wypłynąć na powierzchnię, bo wtedy wytworzy się pleśń. Trzymać w temperaturze pokojowej około 5 dni, a następnie przelać do butelek. Pić po trochu codziennie.