Żelazo jest pierwiastkiem kluczowym dla prawidłowej pracy licznych narządów i układów. Wpływa na dotlenienie wszystkich komórek i tkanek, a także ma duże znaczenie dla układu krążenia i odpornościowego.
Warto dbać nie tylko to, by codzienna dieta obfitowała w tę substancję, lecz aby znajdowało się w niej również jak najmniej produktów zmniejszających wchłanianie. Co wypłukuje żelazo z organizmu i czego warto unikać?
Kawa, herbata i nadmiar produktów mlecznych – wrogowie żelaza
Podstawowym produktem powodującym wypłukiwanie oraz zmniejszone wchłanianie tego pierwiastka jest kawa, szczególnie wypijana przed, w trakcie lub tuż po posiłku. Odpowiadają za to takie obecne w kawie substancje, jak kofeina, garbniki i polifenole.
Sprawia to, że podobne działanie mają również inne napoje, w których znajdziemy kofeinę – na przykład popularne energetyki. Negatywnie na absorpcję żelaza działa też picie klasycznej herbaty, zwłaszcza w nadmiarze, a także herbaty zielonej. Osoby narażone na niedobór żelaza powinny też ograniczyć picie mleka i spożywanie produktów mlecznych, a także pokarmów z białej mąki i słodyczy. Żelazo może wypłukiwać kwas fitynowy obecny w płatkach owsianych czy roślinach strączkowych. Można jednak zneutralizować jego negatywny wpływ, stosując metodą moczenia (fasolki, ciecierzycy) lub dodawania witaminy C albo enzymu o nazwie fitaza (zwłaszcza podczas wytwarzania pieczywa). Innym produktem wypłukującym żelazo jest alkohol – jego spożywanie jest szczególnie niewskazane u osób borykających się z niedokrwistością.
Co ciekawe, czynnikiem powodującym zmniejszenie ilości żelaza może być również nadmierny stres.
źródło: https://fitmaster.pl/ – portal o zdrowym odżywianiu