Były stosowane już w starożytnym Egipcie i są dobrze znaną metodą leczniczą. Inhalacje są niezwykle skuteczne w przypadku leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, a więc jamy nosowej oraz gardła. Ich zaletą w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego jest to, że nie obciążają żołądka i przewodu pokarmowego. Czy rzeczywiście warto je stosować?
Do wykonywania wziewów zachęca łatwość użytkowania urządzenia, bezpieczeństwo i możliwość użycia kuracji u osoby chorej w każdym wieku. Pomocne są nebulizatory, do których wystarczy dobrać tylko preparaty do inhalacji, choć doskonale sprawdzają się także domowe parówki. Ulgę płynącą z inhalacji doceniają osoby doświadczające problemów z górnymi drogami oddechowymi, astmatycy i alergicy. Dzięki prawidłowo wykonanej inhalacji można rozrzedzić zalegające w oskrzelach wydzieliny i śluz, co sprawia, że odkrztuszanie staje się znacznie łatwiejsze i mniej bolesne.
Kiedy stosować inhalacje?
Inhalacja to podanie leków w postaci proszku, roztworu czy zawiesiny wraz z wciąganym do płuc powietrzem. Metoda ta sprawdza się zarówno w poważnych schorzeniach górnych dróg oddechowych, jak i w profilaktyce przeziębień, kiedy wykonując inhalacje z soli fizjologicznej, nawilżamy drogi oddechowe. Warto stosować wziewy podczas różnych dolegliwości:
- na katar– nawilżą błony śluzowe i pomogą udrożnić nos,
- na kaszel– rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie,
- na zatoki– oczyszczą drogi oddechowe i ułatwią oddychanie.
Taka terapia jest skuteczna także w chorobach krtani i niedyspozycjach głosowych, ponieważ dzięki efektowi nawilżającemu szybciej uzyskuje się efekt leczniczy i regeneracyjny.
Czego używa się do inhalacji?
Najczęściej jest to roztwór soli fizjologicznej, o stężeniu 0,9%, choć na rynku pojawiają się preparaty zawierające wyższy poziom chlorku sodu (3 – 6%) – znajdują swoje zastosowanie w infekcjach z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych. Rozpuszczają ją i usuwają, gwarantując swobodne oddychanie. Inhalacje regenerują błony śluzowe oraz chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Do urządzenia wlewa się także olejki eteryczne, np. sosnowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego czy eukaliptusowy, które działają antywirusowo i przeciwzapalnie. W ostrych stanach zapalnych do inhalatora dodaje się leki przepisane na receptę przez lekarza, które są dobierane indywidulanie.
Zalety stosowania inhalacji
Stosowanie inhalacji z wykorzystaniem soli fizjologicznej nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczne, dlatego można je z powodzeniem stosować nawet u małych dzieci. Inhalacje działają na dwa sposoby – profilaktycznie i leczniczo. W pierwszym przypadku nawilżają oraz oczyszczają drogi oddechowe, a w drugim wspomagają leczenie takich dolegliwości, jak katar, zapalenie gardła, kaszel czy astma. Są łatwe do przeprowadzenia i dają szybki efekt – już po pierwszej sesji zdecydowanie lepiej się oddycha chorej osobie. Zabiegi te można wykonywać nawet kilka razy dziennie, by ulżyć sobie w chorobie.