Najlepszym sposobem na zdrowe niemowlę, jest przyglądanie się jego działaniom. Niemowlak zdrowy to taki, który lubi zimne temperatury bardziej niż te gorące. Dlatego w świadomości mam pokutuje przekonanie, że lepiej aby pomieszczenie było mniej ciepłe niż za gorące. Tego się trzymajmy drogie mamy!
Przegrzanie organizmu dziecka
Konsekwencją przegrzewania się organizmu może być bardzo poważne powikłanie, dlatego lepiej jest pomieszczenie nieco ochłodzić, zwłaszcza zimą, a niemowlaka trzymać nieco dalej od pieca czy kaloryferów.
Czym może grozić przegrzanie niemowlaka i jak je rozpoznać?
Hipertermia to termin określający przegrzanie niemowlaka. Wysokie temperatury u dziecka skutkują przegrzaniem, kumulowane ciepło w organizmie podnosi temperaturę ciała dziecka.
Mów o tym co ważne dla ciebie i twojego dziecka. Najlepiej mają się te niemowlaki, których mama była uczulona na proste sygnały. Sygnały są informacją od maleństwa co się z nim dzieje. Jeśli zauważasz jakieś niepokojące sygnały zasięgnij po informacje do książek i gazet przeznaczonych dla kobiet i mam.
Niemowlak ma jeszcze niewypracowane mechanizmy organizmu, które odpowiadają za wychłodzenie ciała. Dlatego w przypadku przegrzania ciała dziecka w tym wieku, dochodzi do utraty naturalnej zdolności do chłodzenia. Taka zdolność to umiejętność ciała do pocenia się, jeśli niemowlak nie poci się to sygnał o bardzo poważnym zagrożeniu zdrowia dziecka. Niekiedy dochodzi nawet do śmierci w takim przypadku. Narażanie niemowlaka na działanie wysokich temperatur może doprowadzić do zaburzeń w jego organizmie, który nie zdążył się jeszcze w pełni wytworzyć i dostosować do nowego świata.
Latem może dochodzi do przegrzania się niemowlaka, gdy siedzi on zbyt długo na słońcu, a w zimie może to być zbyt dużo ubrań, albo ubrania nie na temperaturę panującą za oknem i w pomieszczeniu. Zdarza się, że mama nie wie, że trzeba sprawdzić temperaturę wody przed kąpaniem niemowlaka. Trzeba o tym pamiętać, bo w ten sposób łatwo jest przegrzać dziecko.
O temperaturze ciała u dzieci
Trzymasz dziecko na rękach i cieszysz się, że jest chłodne. Wiesz, że jest z nim wszystko w porządku. Jego kark i plecki są suche. Wiesz o tym, ponieważ zdobyłaś już wiedzę na temat przegrzewania się niemowlaków. Wcześniej, gdy nie wiedziałaś o tym mogłaś pomijać sprawdzanie karku i pleców niemowlaka. Wówczas było narażone na przegrzewanie. Widzisz jak dobrze jest mieć wiedzę z zakresu wychowania dziecka. Gdy ubierasz dziecko pamiętaj o tym, że jemu może być cieplej niż tobie. Dlatego kontroluj newralgiczne miejsca niemowlaka: kark i plecy.
Oczywiście przegrzewanie się niemowlaka wygląda inaczej w zależności od stopnia tego przegrzania. Etapy te zaczynają się od senności i zmęczenia dziecka, które z natury powinno być żywiołowe. Następuje rozdrażnienie dziecka, płaczliwość i niechęć do zabawy, potówki, a nawet zaczerwieniona skóra twarzy. Jeżeli mama obserwuje te sygnały musi koniecznie sprawdzić temperaturę ciała niemowlaka. Jeżeli niemowlak ma gorące i mokre plecki i kark, to jest mu zdecydowanie zbyt ciepło. Pamiętaj o tym, bo dziecko w końcowym etapie przegrzania może mieć nawet udar.
Uważanie na swoje niemowlę jest ważne, ponieważ przegrzewanie się organizmu niemowlaka prowadzi do częstego chorowania, zburzoną ma termoregulację ciała, następuje odwodnienie organizmu. Znając te wszystkie sygnały jakie możesz obserwować jako mama u swojego niemowlaka, możesz zapobiec jego przegrzewaniu się i poważnych chorób w przyszłości.
Artykuł zrealizowano wspólnie z portalem https://rodzina24.pl/.