Choroby i dolegliwości stawów to często efekt niewłaściwego trybu życia, braku aktywności i kiepskiej diety. Aby jak najpóźniej sięgnąć po maść na stawy i inne produkty lecznicze, warto zadbać przede wszystkim o profilaktykę. Regeneracja już uszkodzonych stawów jest bowiem długotrwała i nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.
Zadbaj o prawidłową masę ciała
Największym czynnikiem wpływającym na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, a także innych dolegliwości, jest otyłość. Balast zbędnych kilogramów jest przez stawy wyjątkowo mocno odczuwany – gdy są nadmiernie obciążone, szybko dochodzi do mechanicznych uszkodzeń, stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. W przypadku nadwagi lub otyłości warto więc zredukować masę ciała. Nawet jeśli osoba otyła nie doświadcza problemów ze stawami, jest niemal pewne, że pojawią się one w bliższej lub dalszej przyszłości.
Aktywność fizyczna dla zdrowych stawów
O tym, że aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że na stawy działa wyjątkowo korzystnie. Utrzymuje je w pełnej sprawności, poprawia ich dotlenienie i ukrwienie, zwiększa ruchomość stawów. Co więcej, zdrowy ruch przyczynia się do zwiększenia objętości tkanki chrzęstnej, a co za tym idzie – wydzielania mazi, która jest niezbędna do prawidłowej pracy stawu. Najlepsza dla stawów aktywność fizyczna to taka, która wymaga płynnych ruchów. Szczególnie polecane są nordic walking, jazda na rowerze, joga, pilates, a także pływanie.
Wzmocnienie poprzez jedzenie
Prawidłowa dieta działa korzystnie na wszystkie układy i narządy w naszym organizmie, a złe odżywianie skutkuje chorobami i dolegliwościami. Nie inaczej jest w przypadku kondycji stawów. Dobra dieta może je wzmocnić, a kiepska – obniżyć jakość ich funkcjonowania. Dieta na zdrowe stawy powinna zawierać sporo białka, które jest głównym budulcem chrząstki stawowej, a także kwasów omega-3, ważnych w profilaktyce chorób stawów, a szczególnie RZS. Regularnie na talerzu powinny pojawiać się ryby morskie, orzechy i migdały. Warto również zadbać o odpowiednią podaż witaminy D, która wzmacnia kości, zapobiega osteoporozie i dolegliwościom stawów.
Kiedy sięgnąć po maść na stawy?
Nawet najlepsza profilaktyka nie zawsze wystarczy, by zapobiec dolegliwościom stawowym. Zdarza się, że ból stawów pojawia się po większym wysiłku, bywa również oznaką poważniejszych chorób. Aby złagodzić ból, warto sięgnąć po maść na stawy, najlepiej taką, która działa nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. Pamiętajmy jednak, by takie rozwiązanie stosować doraźnie. Jeśli dolegliwości nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę bólu i w razie potrzeby włączy odpowiednie leczenie lub zaleci fizjoterapię.