Osoby aktywne i trenujące dość dużą wagę przykładają nie tylko do rodzaju ćwiczeń i ich efektywnego wykonywania, ale również do tego, po jaki koncentrat białka serwatki sięgną, by wspomóc ciało w redukcji tkanki tłuszczowej, a tym samym szybciej zrealizować założone cele. Różnego rodzaju suplementy sprawiają, że efekty pracy są bardziej widoczne i trwałe. Dlatego też na rynku nie brakuje różnego rodzaju preparatów, które zawierają koncentrat białka serwatkowego.
Jakie właściwości ma koncentrat białka serwatki?
Różnego rodzaju odżywki białkowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych. Przede wszystkim wzmacniają układ mięśniowy, pozytywnie wpływając na osiągane wyniki. Gdy natomiast przyjmuje się izolat białka po treningu, wspomaga się procesy regeneracji oraz wzmacnia się nadwyrężone włókna mięśniowe. Poza tym odżywka białkowa jest niezbędna także wówczas, gdy ogranicza się dietą ilość spożywanych składników, a proteiny są przecież konieczne, by same ćwiczenia były efektywne. Z tego samego powodu warto sięgać też po specjalistyczne witaminy i minerały dla sportowców, które uzupełniają ważne składniki w codziennej diecie i pozwalają ograniczyć ryzyko niedoborów, a także redukować powysiłkowe uczucie zmęczenia.
Co jest niezbędne przy redukcji tkanki tłuszczowej?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności się wybierze – czy podczas treningu wykorzystuje się orbitreki, ćwiczenia kardio lub stepper skrętny, to hydrolizat białka serwatki wydaje się niezbędnym dodatkiem w codziennym jadłospisie. Jednymi z ważniejszych składników w diecie są aminokwasy BCAA – czyli walina, lizyna i izoleucyna. Warto w składzie właśnie ich szukać. Te związki będą wspomagać możliwości psychomotoryczne. Oczywiście preparaty białkowe należy przyjmować w odpowiedniej ilości, co jest uzależnione od masy mięśniowej ćwiczącego oraz samego rodzaju treningu. Poza tym przyjmuje się aminokwasy egzogenne przed i po wysiłku oraz przed snem.
Po jaki koncentrat białka serwatkowego sięgać?
Izolat białka serwatkowego to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Uzupełnia dietę w wysokiej jakości białko, a bardzo ciężko jest je dostarczyć z pożywieniem. Składnik często wymaga obróbki termicznej oraz czasu. Zdecydowanie prościej jest więc sięgnąć po koktajl – który jest smakowity, wygodny i prosty do przygotowania. Jak w każdym innym przypadku oczywiście istotny jest skład. Po izolat białka serwatki powinny więc sięgać osoby trenujące siłowo bądź wytrzymałościowo. Odżywki są też dobrym uzupełnieniem posiłków. Łatwo przyswajalne aminokwasy błyskawicznie stymulują rozpoczęcie procesów regeneracyjnych. Z drugiej strony takie preparaty są też odpowiednie dla osób ceniących zdrowe odżywianie. Świetnie nadają się do przygotowywania deserów czy wypieków.
Markowy izolat białka dla wymagających
Zastosowanie danej odżywki jest zależne od tego, z jakiego źródła białka została pozyskana. Tym samym w prosty sposób można dobrać produkt do swoich potrzeb. Bardzo popularne są izolaty białka serwatki. Sam proces oczyszczania jest bardzo prosty, więc to najczęściej spotykany rodzaj odżywki. Jest łatwo dostępny i ma świetne właściwości. Poza tym białko serwatkowe jest uważane za najbardziej wartościowe. Ma również doskonały skład – ponad połowę stanowią aminokwasy egzogenne, których organizm sam nie systematyzuje. Izolat, hydroizobat oraz koncentrat białka serwatki cechuje błyskawiczna przyswajalność. Innym rodzajem jest białko wołowe. To alternatywa dla wysokiej jakości mięsa. Ma ono wysoką zawartość cynku czy żelaza i jest naturalnym źródłem keratyny. Obecnie także cena białka wołowego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. W sklepach znaleźć można także białko roślinne. Jest ono cennym uzupełnieniem diety, ma szerokie zastosowanie, ale jest niepełnowartościowe. Natomiast jest odpowiednie dla wegan oraz osób, które nie tolerują nabiału. Natomiast białko kazeinowe wyróżnia się długim czasem uwalniania aminokwasów do krwiobiegu, więc jest doskonałe na noc oraz w przerwach między posiłkami. Fantastycznie tłumi apetyt, co przydaje się w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.