Przed nami niezbyt łatwy okres dla naszego organizmu. Z jednej strony to przeziębienia i większa skłonność do chorób, z drugiej, obniżona aktywność na świeżym powietrzu. Szybciej zapadający zmierzch sprawia, że niedobory witaminy D ma większość z nas. I organizm daje nam subtelnie do zrozumienia, że tak właśnie jest. Co konkretnie?
Za co odpowiada witamina D?
Przede wszystkim pobudza wchłanianie takich pierwiastków jak wapń i fosfor do organizmu. W konsekwencji odpowiada za kształtowanie się kości, ich twardość oraz gęstość. Jest to ważne nie tylko w przypadku małych dzieci, chociaż to one są nastawione na maksymalną suplementację ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia krzywicy.
Sprawdź też: Witamina D pomaga w walce z rakiem skóry!
Ponadto witamina ta zapobiega występowaniu nadciśnienia tętniczego oraz większości chorób serca. Dobrze wpływa również na walkę z alergią sezonową i pokarmową. Jest nieoceniona w przypadku walki z anemią oraz cukrzycą.
Niedobory witaminy D — jak powstają?
Chociaż w powszechnej opinii każdy z nas ma w niedobory witaminy D, to jednak poważny stan niedoboru występuje tylko u nieznacznej liczby osób. Możesz mieć predyspozycje do takiego stanu jeżeli twoja dieta jest uboga w witaminę D. Problem może pojawić się również, gdy masz zdiagnozowane upośledzenie wchłaniania tej substancji przez układ pokarmowy.
Zobacz również: Jak tam kondycja twoich paznokci? Wiele można z nich wyczytać!
Sprawdź sobie poziom witaminy D jeżeli unikasz kąpieli słonecznych lub też na stałe przyjmujesz leki obniżające cholesterol. Pod większą kontrolą powinny być również kobiety karmiące piersią, a także osoby cierpiące na zespół nerczycowy lub też mają podwyższony BMI.
Jak rozpoznać niedobry witaminy D?
Część z tych objawów jest widoczna gołym okiem, inne symptomy wydają się pozornie nie mieć bezpośredniego związku z tym zjawiskiem. Z pewnością powinny cię zaalarmować:
- Nadmierne wypadanie włosów – chociaż to objaw mogący świadczyć o przepracowaniu czy też stresie, może również wskazywać na poważne niedobory witaminy D.
- Wysypka niewiadomego pochodzenia, której towarzyszy swędzenie skóry.
- Częste przeziębienia – jeżeli masz wrażenie, że często łapiesz różnego rodzaju choroby, może to świadczyć o obniżonej odporności spowodowanej niedoborem witaminy D.
- Krzywica – to choroba podczas której w organizmie zachodzi obniżenie poziomu mineralizacji kości. Dotyka głównie małe dzieci.
- Osteoporoza – ta przypadłość z kolei najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku, u których w związku z niedoborem witaminy D, zmniejsza się gęstość tkanki kostnej.
Choroby przewlekłe a niedobory witaminy D
Jedną z najpoważniejszych chorób są te z rodzaju autoimmunologicznych. Mowa tu przede wszystkim o stwardnieniu rozsianym. Taki stan, bez witaminy D, to również schorzenia dotykające tkankę mięśniową, przede wszystkim zanik mięśni, czyli atrofia mięśniowa. Niedobory witaminy D to również większe ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, raka piersi i raka płuc. Ostatnia dziedzina, która może być poważnie nadwyrężona przez niedobór to ostre zaburzenia układu nerwowego. Mówiąc prościej to większa predyspozycja odnośnie chorób psychicznych.
Jak badać poziom witaminy D?
Po tym wszystkim, co zostało powiedziane, naturalne będzie to, że należy sprawdzić poziom witaminy D w swoim organizmie. Dodatkowo, jeżeli widzisz symptomy związane z niedoborami, koniecznie zbadaj sobie to w laboratorium diagnostycznym. Najlepszą opcją jest badanie krwi, pod kątem właśnie witaminy D. Zła wiadomość jest taka, że w większości przypadków, badanie to niestety jest płatne. Dobra, że wynik prawie nigdy się nie myli. Mając dowód w postaci wyników badań, możesz zaplanować rozsądną suplementację.