Objawy niedoboru żelaza u sportsmenek

Niedobór mikroelementów często prowadzi do wielu szkodliwych skutków ubocznych w organizmie. W przypadku sportowców konsekwencje te mogą mieć bezpośredni wpływ na wyniki.  Niedokrwistość jest patologią, która może być spowodowana niewydolną podażą żelaza lub jego utratą. Co do zasady, kobiety są bardziej narażone na rozwój choroby, ze względu na miesiączkę i związane z nią obniżenie poziomu tego minerału we krwi.

Objawy niedoboru żelaza

Żelazo jest ważnym kofaktorem w transporcie tlenu przez krew. Dlatego jednym z głównych objawów niedoboru żelaza jest uczucie zmęczenia spowodowane niepowodzeniami w metabolizmie energetycznym. Niedobór żelaza nie zawsze wywołuje anemię.

  1. Zmęczenie.
  2. Ból głowy.
  3. Zawroty głowy.
  4. Obrzęk języka.
  5. Zmniejszenie apetytu.
  6. Bladość.

Niedobór żelaza u kobiet może prowadzić nawet do zmian w stanie emocjonalnym. Tym samym wyniki sportowe kobiet będą poważnie zagrożone.Odwrócenie niedoboru żelaza u sportsmenek nie jest łatwe.

Dietetyczne żelazo jest wchłaniane nieefektywnie. W najlepszym wypadku, zakładając podaż minerału z mięsa wraz z dawką witaminy C, metabolizowane jest ledwie 20 proc. Z tego powodu wyrównanie niedoboru żelaza poprzez zwiększenie jego spożycia jest procesem powolnym.

Najlepsza w takich przypadkach jest profilaktyka. Kobiety są narażone na większe ryzyko wystąpienia takiego problemu ze względu na krwawienie, które występuje podczas miesiączki. W przypadku obfitych krwawień wskazana może być wizyta u lekarza w celu złagodzenia sytuacji za pomocą farmakologii. Ponadto skuteczną strategią jest również noszenie odpowiedniego obuwia podczas uprawiania sportu, aby zapobiec anemii biegacza. Ponadto należy upewnić się, że zwykła dieta nie jest uboga w minerały, aby uniknąć rozwoju niedoboru żelaza u sportsmenek, którego rozwiązanie rzadko jest natychmiastowe.

Dożylne podawanie żelaza

W przypadku, gdy sportowiec wykazuje wyraźne objawy niedoboru żelaza, skutecznym rozwiązaniem może być dożylne podanie tego minerału, zanim pojawi się anemia. Nie jest to jednak praktyka pozbawiona ryzyka. Roztwór należy podawać powoli, aby zapobiec powikłaniom. Ten sposób podawania żelaza jest najskuteczniejszy, gdyż pozwala uniknąć problemów z jelitowym wchłanianiem żelaza.

Dożylne infuzje żelaza są stosunkowo często stosowane u sportowców w okresach przetrenowania lub dużego stresu związanego z rywalizacją w celu poprawy regeneracji. Pozwala to uniknąć wspomnianych wcześniej objawów, z których najbardziej ograniczające są te związane z nadmiernym zmęczeniem.

Podsumowanie

Przywrócenie sytuacji niedoboru żelaza u zawodniczek nie jest łatwym procesem. Z tego powodu najlepiej jest być świadomym objawów niedoboru żelaza, aby jak najwcześniej zapewnić sobie rozwiązanie. Aby uniknąć tego problemu, należy dostosować dietę sportowca, jego treningi oraz noszone przez niego buty sportowe. Ponadto w przypadku obfitego krwawienia konieczna może być wizyta u lekarza. Dzięki zadbaniu o wszystkie te czynniki, mniej prawdopodobne będzie wystąpienie sytuacji deficytowej, która spowoduje problemy z wydajnością.

Jeśli chodzi o wytyczne dietetyczne, to jeśli zawodniczka doświadczyła wcześniej niedoboru danego minerału, można rozważyć suplementację żelazem i witaminą C, w celu maksymalizacji wchłaniania i zapobiegania przyszłym niedoborom. Ponadto należy zalecać regularne spożywanie czerwonego mięsa.

Źródło: https://www.pacz.pl/